II MIĘDZYNARODOWY KONKURS
MŁODYCH PIANISTÓW

Chopin pod Wawelem

Kraków, CZERWIEC 2019

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" powstały na bazie Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” to pierwszy międzynarodowy, monograficzny, konkurs pianistyczny organizowany w Krakowie. Pomysłodawca i założyciel Konkursu, dr hab. Gajusz Kęska, niejednokrotnie podkreślał konieczność promowania miasta jako centrum wykonawstwa muzyki Fryderyka Chopina, zaznaczając, iż to właśnie Kraków w przeszłości był kolebką polskiej szkoły pianistycznej. To tu mieszkali i prowadzili mistrzowskie klasy tacy wybitni pianiści i pedagodzy jak Zbigniew Drzewiecki, Halina Czerny – Stefańska, Regina Smendzianka, Adam Harasiewicz, Tadeusz Żmudziński czy Jan Hoffman. Wszyscy oni byli światowej sławy interpretatorami muzyki Fryderyka Chopina oraz laureatami Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

Pierwsza edycja Konkursu z czerwca 2015 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród krakowskiej publiczności. Uczestnicy Konkursu przybyli z całej Polski a jury podkreślało bardzo wysoki poziom ich występów. II Ogólnopolski Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”, będący kontynuacją rozpoczętego w poprzednim roku „powrotu muzyki Chopina pod Wawel”, odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Fakt ten przekonał organizatorów do powiększenia zasięgu imprezy i nadania jest rangi międzynarodowej.

W roku 2017 uczestnicy wystąpili w 4 grupach wiekowych (uczniowie szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum, uczniowie liceum i po raz pierwszy absolwenci szkół muzycznych, studenci) i byli oceniani przez wybitnych pedagogów­-pianistów, znawców twórczości Fryderyka Chopina, profesorów wyższych uczelni z Polski i z zagranicy. Do jury zostali zaproszeni: prof. Andrzej Pikul (Przewodniczący Jury), prof. Anna Malikova, prof. Aquiles Delle Vigne, prof. Yuki Matsuzawa, mgr Sławomir Zubrzycki oraz dr hab. Gajusz Kęska (Dyrektor Artystyczny Konkursu).

Konkurs, którego głównym organizatorem jest Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. F. Chopina w Krakowie i Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae, odbędzie się w auli "Florianka" - sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie, udostępnionej na czas przesłuchań dzięki uprzejmości Władz Uczelni.Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" © 2017

logotypy