II MIĘDZYNARODOWY KONKURS
MŁODYCH PIANISTÓW

Chopin pod Wawelem

Kraków, 10-14 lipca 2019

  Andrzej Pikul (Polska) - Przewodniczący Jury

ANDRZEJ PIKUL - ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie (1980) w klasie fortepianu prof. T. Żmudzińskiego. Dalsze studia pianistyczne odbył w mistrzowskiej klasie prof. P. Badury-Skody w Hochschule für Musik w Wiedniu (1981–1983). Uczestniczył także w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów (m.in. A. Jennera, V. Perlemutera, G. Agostiego, T. Vasarego). Laureat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1981), Międzynarodowego Konkursu Foundation Cziffra w Senlis (1983), Konkursu Radiofonii Europejskiej Bratysława 85. Międzynarodową działalność artystyczną rozpoczął sukcesem na festiwalu Szene der Jugend w Salzburgu (1982).  Od tej pory występował wielokrotnie w prestiżowych salach i uczestniczył w wielu festiwalach  w większości krajów europejskich oraz w Chinach, Japonii, Chile, Kolumbii, Brazylii i USA. Prowadził mistrzowskie kursy pianistyczne w Brazylii, Chile, Chinach, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Vistiting Profesor w Kobe College (Japonia 2002/2003) oraz na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji (2011/2012). Był jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Andorra, Barcelona, Hongkong, Osaka).

Jest profesorem tytularnym i kierownikiem Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Österreichische Rundfunk und Fernsehen, Radio Suisse Romande oraz nagrań płytowych,  m.in. Dux 0320 (nagrodzona przez Classics Today): K. Szymanowski IV Symfonia koncertująca op. 60 i A. Tansman: Suita na 2 fortepiany i orkiestrę , Dux 0552/0553: A. Ginastera Wszystkie dzieła fortepianowe, Dux 0929 F. Liszt Italia, Dux 0927/0928  F. Chopin Polonezy. Ma w swoim dorobku polskie i światowe prawykonania utworów XX i XXI w. Wielu krakowskich kompozytorów dedykowało mu swoje kompozycje. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje twórczość fortepianowa Krystyny Moszumańskiej-Nazar. Dedykowany mu APigram  (wydany przez PWM w 2009 roku) oraz  pozostałe kompozycje prezentowane były wielokrotnie na 4 kontynentach. Wykształcił wielu znakomitych pianistów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. W uznaniu osiągnięć artystycznych i dydaktycznych uhonorowany został: przez Prezydenta RP Srebrnym (2005) i Złotym Krzyżem Zasługi (2016), przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Gloria Artis” (2008), nagrodą „Excellence in Teaching” (2007), nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego „Ars Quearendi” oraz „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”.


  Gajusz Kęska (Polska) - Dyrektor Konkursu

GAJUSZ KĘSKA - Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie Prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku. Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymawszyw 2010 roku tytuł doktora sztuki i 2017 roku tytuł doktora habilitowanego prowadzi klasę fortepianu. Jego uczniowie i studenci są laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, Ogólnopolski Festiwal "Tydzień Talentów" w Tarnowie, Konkursie im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu, International Pacific Piano Competition" w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Ciutat de Mallorca" na Majorce. Otrzymał prestiżowe stypendia, m. in.: Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Jűtting Stichting w Stendal (Niemcy), Maestro Hansa Vonk'a w Amsterdamie, Fundacji "Schumann-Schimmel van Outeren" w Holandii.

Koncertuje z różnorodnym repertuarem jako solista i kameralista regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Chinach, Argentynie, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu, a najważniejsze z nich to: Festiwal Chopinowski w Lipsku, Festiwal "Dni Polskie w Pradze", Festiwal Kompozytorów Polskich w "Atmie" w Zakopanem, International Woche w Grazu (Austria) w Stefaniensall, Galowy Koncert promujący Polskę jako jednego z krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w Bosendorfersall we Wiedniu, Recanti Auditorium w Tel-Avivie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Gateway Theater w Vancouver, Kanada, Holland Music Session w Holandii (koncerty solowe i kameralne), Auditorio Forteza w Palma de Mallorca, Vriendenkrans Music Festival w Amsterdamie w Concertgebouw (Kleine Zaal) oraz Bachzaal w Amsterdamie, "Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych" w Filharmonii w Katowicach, Żelazowa Wola - recitale Chopinowskie w domu Fryderyka Chopina, Teatro Oriente, Centrum Culturale de Providencia w Santiago de Chile,  Katedra St. Giles w Edynburgu i Rainbow Theatre w Inverness w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Szkocji, Festiwal „Semanas Musicales” we Frutillar (Wielka Sala Teatro del Lago), Auditorium Ricardo Palma w Limie, Teatro Sucre w Quito, Festiwal Iguazu en Concierto (Argentyna), Filharmonia Narodowa w Mińsku.

W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta z kompletem Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydana przez wytwórnię płytową DUX, która otrzymała Nominację do Fryderyka 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu „Scherzo”.

W 2015 zorganizował pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (obecnie w formacie międzynarodowym), którego jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym. Od tego samego roku jest współorganizatorem i twórcą idei Małopolskiej Akademii Talentów (kursy i festiwal) odbywającej się rokrocznie w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego kursów mistrzowskich.

 

  Mikhail Alexandrov (Rosja)

MIKHAIL ALEXANDROV - uzyskał wykształcenie muzyczne w Rostowie nad Donem w Liceum Artystycznym i Stanowym Konserwatorium im. Saratova. W 1975 r. ukończył studia podyplomowe w tej samej Uczelni. Od 1969 r. wykładał Liceum muzycznym w Kalmyku, a następnie - Liceum Artystycznym oraz Konserwatorium im. S. Rachmaninowa w Rostowie, a także w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskiego im. Czajkowskiego. W 1989 r. Mikhail Alexandrov założył charytatywną organizację All-Union Center for the Arts "Young Talents", która była pierwszą organizacją sowiecką wspierającą muzyczną kreatywność dzieci. Mikhail Alexandrov jest organizatorem wielu ważnych wydarzeń muzycznych w Rosji - festiwali i międzynarodowych konkursów, w tym międzynarodowych konkursów Czajkowskiego i Rachmaninowa. Od 1991 roku jest stałym dyrektorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Moskwie. Jednym z jego głównych projektów jest Międzynarodowy Konkurs Fryderyka Chopina dla młodych pianistów w Moskwie. Mikhail Alexandrov występuje w roli solisty i kameralisty. W ostatnich latach jego koncerty odbywały się w Niemczech, Szkocji, Korei, Japonii, Chinach, Turcji, Białorusi i wielu rosyjskich miastach. M. Alexandrov jest gościnnym profesorem w Konserwatorium w Pekinie i Tianjin, na Uniwersytecie w Tokio, Seulu i Daegu. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Korei, Japonii, Chinach, Niemczech i innych krajach. Zasiada jako juror na międzynarodowych konkursach we Francji, Hiszpanii, Polsce, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Chinach i Korei, na przykład: A. Safonov Piano Competition (Piatigorsk, Rosja), M. Balakirev International Piano Competition (Krasnodar, Rosja) , Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla młodych pianistów (Moskwa, Rosja), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina (Kanton, Chiny). Otrzymał honorowy tytuł Artysty Federacji Rosyjskiej, a także Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Północnej Osetii-Alanii, a także prestiżowy tytuł "Osoby Roku 2006" (Rosja). Przyznano szereg nagród rządowych różnych krajów.

Jest dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Foshan.


  Achille Gallo (Włochy)

ACHILLE GALLO - „...Pianista pełen pasji i ekscytujący technicznie, zdolny do osiągnięcia najwyższej ekspresji, ponad wszelkie możliwe oczekiwania” (American Record Guide).

„... Poeta fortepianu w walcach Chopina” (Bernardino Zappa - "L'Eco di Bergamo" - Włochy).

Eklektyczny muzyk, pełen wyobraźni, namiętny, niekonwencjonalny, z dala od akademickich formalizmów. Korzenie swojej muzycznej edukacji umiejscawia w tradycji wielkich szkół pianistycznych (Vincenzo Scaramuzza i Carlo Zecchi). Studiował w klasie wielkiego argentyńskiego pianisty i pedagoga Fausto Zadry w prestiżowej "Ecole Internationale de Piano" w Szwajcarii. Uważany jest za jednego z czołowych włoskich pianistów swojego pokolenia. Finalista i laureat krajowych i międzynarodowych konkursów m.in. na "Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Eduard Flipse" w Rotterdamie (Holandia), jako jedyny włoski pianista w historii konkursu. Achille Gallo intensywnie koncertuje jako pianista solowy, kameralista i z orkiestrą na międzynarodowych festiwalach fortepianowych (Rotterdam, Wenecja, Walencja, Bruksela, Stambuł, Moskwa, Vancouver, Rzym, Lozanna) i prestiżowych salach koncertowych. Jego dyskografia obejmuje 6 płyt CD dla prestiżowych wytwórni płytowych, takich jak Neos Music GmbH, Velut Luna, Phoenix Classics, Xclassics Records. Nagrania obejmują całość muzyki kameralnej Franka Bridge i Fryderyka Chopina i cieszą się uznaniem międzynarodowej prasy (Diapason Revue, Classical CD, Gramophone Magazine, Notes, net, American Record Guide, międzynarodowy przegląd Music Web, Classic Voice, Skug Journal of Music, Colonnesonore.net, Dissonance). Jest przewodniczącym World Piano Teachers Association for ITALY (WPTA WŁOCHY) oraz założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "FAUSTO ZADRA" (członek Fundacji AAF Alink Argerich). Często pełni funkcję jurora w prestiżowych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Profesor fortepianu w European Piano Open Academy na zaawansowanych rocznych kursach mistrzowskich dla profesjonalnych wykonawców we Włoszech. Prowadzi regularnie międzynarodowe kursy mistrzowskie we Włoszech, Hiszpanii, Rosji, Serbii itd.  

Amerykański portal internetowy "Klasyczny pianista przyszłości" włączył Achille Gallo do "Top 155 Pianisty przyszłości" jako "mistrza fortepianu uznawanego za wpływową i wybitną postać w światowej branży muzycznej".

 

  Joanna Li (Hong Kong)

JOANNA LI - dyrektor artystyczny „Maestro Performances” w Hong Kongu, doktor sztuki (Konserwatorium Moskiewskie), profesor wizytujący (Instytut Muzyczny w Moskwie) i nauczyciel fortepianu (The Chinese University of Hong Kong).

"utalentowana pianistka ... tak utalentowany muzyk przyniesie wielkie korzyści swojej ojczyźnie" napisał światowej sławy pianista, profesor V. Merzhanov.                  "... cudowna technika ... wzruszający dźwięk ..." napisał znany niemiecki pianista - profesor Lwow.

Joanna Li urodziła się w rodzinie muzyków w Chinach. Jej rodzice są wokalistami. Joanna zaczęła grać na fortepianie w wieku czterech lat i swój pierwszy koncert wykonała w wieku pięciu lat. Od dzieciństwa zdobywała wiele nagród na konkursach pianistycznych. Przez dziesięć lat uczyła się gry na fortepianie w Rosji, studiowała u prof. Merzhanova, przedstawiciela jednej z czterech szkół fortepianu w Konserwatorium Moskiewskim (Merzhanov, Gornostayeva, Voskresensky i Dorensky), i otrzymała tytuł "Solisty" od rosyjskiego rządu, który jest wydawany tylko najwybitniejszym studentom w kraju. Ukończyła studia magisterskie na fortepianie solo, tytuł magistra muzyki kameralnej, tytuł magistra jako akompaniator fortepianu i tytuł magistra jako nauczyciel. Joanna otrzymała tytuł naukowy doktora w specjalności fortepian w jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie - Konserwatorium Moskiewskiego z maksymalnymi ocenami. Joanna Li otrzymała pierwszą nagrodę w dwóch międzynarodowych konkursach pianistycznych - Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym z okazji 250 rocznicy urodzin Mozarta w Rosji i Międzynarodowym Słowiańskim Konkursie Pianistycznym w Rosji.

Została zaproszona na recitale, koncerty kameralne na Międzynarodowe Festiwale Muzyczne oraz w charakterze jurora na międzynarodowe konkursy pianistyczne w Rosji. Profesor Li została zaproszona na koncerty w Hong Kongu, Chinach, USA, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, Polsce, na Węgrzech, w Meksyku i Argentynie. W 2011 roku została wyróżniona tytułem profesora w Rosji. Jest autorką podręcznika do egzaminów fortepianowych "Associated Board of Royal School of Music - Wykład na temat egzaminów fortepianowych". Prowadzi również kursy mistrzowskie i regularnie organizuje koncerty studentów. Jej uczniowie i studenci zdobyli już ponad 100 nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych od 2008 roku. Nagrody przyznawane przez Konkurs Pianistyczny Azji, Konkurs Muzyczny Młodzieży Toyama oraz Konkurs Pianistyczny Griega i Bartoka ukazują wkład Profesor Li w edukację fortepianową w Hongkongu.


  Natalia Ricci (Australia)

NATALIA RICCI - Urodzona w Australii pianistka Natalia Ricci odniosi sukcesy jako kameralistka, solistka i pedagog, występując i nagrywając na arenie międzynarodowej przez ostatnie 40 lat m.in.: w USA, Kanadzie, Skandynawii, Australii, Nowej Zelandii i całej Europie. Natalia dokonała wielu nagrań dla BBC, ABC, radia w Kanadzie, Włoszech, Norwegii i Nowej Zelandii, a także występowała podczas transmisji na żywo we Włoszech, Norwegii, Hiszpanii i Australii. Występowała na międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak Letni Festiwal Muzyki Kameralnej w Banff, Kanada, Międzynarodowy Festiwal Bartok, Węgry, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Gradus, Hiszpania, London Objective Music Festival w Wielkiej Brytanii, Międzynarodowy Festiwal Deia, Majorka, Sydney Symphony Festiwal Muzyki Współczesnej oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca Hiszpańskiego, Encuentros Españoles w Sydney. Natalia Ricci została szczególnie doceniona za swoją współpracę ze smyczkowcami, towarzyszyła renomowanym muzykom, takim jak Ruggiero Ricci, Leonid Gorokhov, Kolja Blacher i Adelina Oprean.

Otrzymała tytuł Bachelor of Music na University of Cincinnati w USA oraz jej Masters of Music z RNCM w Wielkiej Brytanii. Jej nauczycielami byli węgierscy pianiści / pedagodzy Bela Siki i Gyorgy Sebok, czeski pianista Jiri Hlinka i rosyjscy pianiści Sulamita Aronovsky i Tatiana Nikolayeva. Natalia dołączyła do kadry Sydney Conservatorium of Music w 1999 roku, gdzie uczyła zarówno fortepianu jak i kameralistyki. W 2009 roku została zaproszona jako Profesor fortepianu na University of Auckland, NZ. Od czasu powrotu do Konserwatorium w Sydney, Natalia jest stałym członkiem Katedry Fortepianu i Koordynatorem programu Muzyki Kameralnej. Poza szkolnictwem wyższym, Natalia ma również liczną klasę uczniów w programie przedakademickim SCM Rising Stars, dla utalentowanych młodych muzyków, a ponadto uczy w Liceum Muzycznym. Natalia prowadzi Wydział Pianistyczny Akademii Otwartej w SCM, który obejmuje zarówno program Wschodzących Gwiazd, jak i Liceum Muzyczne.

W ostatnich latach szczególne zainteresowania Pani Ricci skupiły się na hiszpańskiej muzyce fortepianowej, która od dawna stanowi jej pasję. Mieszkała w Hiszpanii w latach 90-tych, w tym czasie organizowała i kierowała międzynarodowym letnim festiwalem muzycznym w Tarragonie w Gradus, w którym odbywały się mistrzowskie kursy smyczkowe, koncerty i konkurs skrzypcowy. W 2013 roku założyła Encuentros Españoles, przełomowy Międzynarodowy Festiwal i Sympozjum hiszpańskiej Muzyki i Tańca, zainaugurowany z wielkim sukcesem w Sydney Conservatorium of Music, obejmujący koncerty, wykłady, kursy mistrzowskie i warsztaty oferowane przez uznanych na całym świecie artystów i czołowych naukowców w dziedzinie muzyki hiszpańskiej i taniec. Następnie Natalia rozpoczęła współpracę artystyczną z Los Carmonas Flamenco Dance Academy, Sydney Flamenco Studio i różnymi szkołami Tango, w koncertach łączących taniec flamenco i tango w nietradycyjnych sceneriach z hiszpańską muzyką klasyczną.

Natalia jest także mentorką międzynarodowych studentów podyplomowych specjalizujących się w hiszpańskiej literaturze fortepianowej. Jest często zapraszana na wykłady w konserwatoriach i uniwersytetach zagranicznych, międzystanowych i regionalnych. Natalia jest oddaną nauczycielką, której uczniowie odnoszą wiele sukcesów w konkursach na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. W sezonie 2017/18 jej uczniowie zdobyli główną nagrodę w takich konkursach, jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, Steps to Mastery w St. Petersburgu, Rosja (II nagroda), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Pearl River Kayserburg" w Chinach (III nagroda), Lev Vlassenko Piano Competition w Brisbane (wiele nagród, w tym pierwsza nagroda za Koncert w finale), Międzynarodowy Konkurs Młodych Wykonawców Val de Travers w Szwajcarii (III miejsce), a także wielu laureatów w Sydney, Ryde i St. George Eisteddfods, na Konkursie Koncertów Ku-ring-gai oraz różnych inne nagród przyznawanych przez australijskie fundacje stypendialne. Jest często zapraszana do udziału w krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, takich jak Sydney Eisteddfod i Southern Highland International Piano Competition, ABC Young Performers Awards czy Lev Vlassenko Piano Competition w Brisbane.

 

  Yuo Xi (Chiny)

YOU XI - artystka Steinwaya oraz profesor wydziału fortepianowego Centralnego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie. Jest absolwentką Centralnego Konserwatorium Muzycznego, Hochschule Musik und Theater (Zurych) i Manhattan School of Music. Studiowała u wielu uznanych na całym świecie pianistów i pedagogów, w tym Ye Junsong, Chen Bigang, Li Qifang, Homero Francesch, Solomon Mikowsky, Nina Svetlanova i Robert McDonald. Dodatkowo miała przywilej bycia jedyną chińskią studenkąm światowej sławy pianisty, Alexis Weissenberg.

Jest wyjątkowa w swoim doświadczeniu i mistrzostwie zarówno we wschodnich, jak i zachodnich tradycjach muzycznych, a dzięki swoim występom stanowi autentyczną kontynuację niemiecko-austriackiej i rosyjskiej szkoły. You Xi koncertowała w wielu krajach, w tym w USA, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Korei Południowej. Występowała w wielu znanych salach, takich jak Carnegie Hall, Sala koncertowa Merkin, Instytut Sztuki w Chicago, Ratusz w Zurychu, Sala Muzyczna w Turynie, Narodowe Centrum Sztuk Performatywnych (Chiny), Shanghai Oriental Art Center, Ratusz w Hongkongu, Teatr Wielki w Tianjin, Teatr Wielki w Wuhan Qintai i Sala Koncertowa Xinghai. Brała udział w wielu prestiżowych międzynarodowych i krajowych festiwalach muzycznych, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Alexisa Weissenberga w Szwajcarii, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Vianden w Luksemburgu, Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Maccagno we Włoszech, Pekińskim Festiwalu Muzyki Współczesnej, Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Xiamen oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Cadenza.

Xi poświęciła się również wykonywaniu muzyki współczesnej i promowaniu nowych dzieł chińskich kompozytorów. Nagrała i wyprodukowała album zatytułowany "The Sound, Poezja i obrazy z muzyki kameralnej --- You Xi and Her Friends", wybrane utwory wykonane na Festiwalu Muzyki Kameralnej CCOM oraz z osobistym albumem "Voice of You Xi- -Les Affinites ". Edytowała także kolekcję muzyki fortepianowej pod tytułem "Najlepsza kolekcja dzieł fortepianowych Ameryki Południowej". Od początku swojej kadencji na CCOM w 2006 roku jej uczniowie zdobyli różne nagrody w słynnych krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych. You Xi jest laureatką nagrody "Excellent Teacher Award" i "Best Teacher Award" ponad 30 razy w ważnych konkursach w Chinach; w tym konkurs "Mały Złoty Dzwon", konkurs "Pearl River - Kayserburg", konkurs "Xinghai Competition" i "Golden Sunflower Cup". Została zaproszona na zastępcę dyrektora 11. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Chopin (Fuoshan) w 2018 roku.

Jej nagrania są często transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych takich jak Beijing Youth Daily, Young Musician, Poland Radio, CCTV News Channel, CCTV Music Channel, New York Chinese Radio, Cap 360 Web TV (Francja), Young Performer, Piano Journal, Music Space i muzyka ludowa. Została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury nagrodą "Henry Fok National Excellent Teachers Award" przez Ministerstwo Kultury Chin oraz nagrodą "Talent Nowego Stulecia", a także zdobyła drugą nagrodę Dystryktu Haidian w "Pekińskim konkursie kreatywności kultury". W 2015 roku została uhonorowana nagrodą Outstanding Award dla "Four Groups of Arts" za jej szczególny wkład w promocję kultury w Pekinie. CCTV zaprosiło ją do wzięcia udziału w "Glorious Bloom" - koncercie dla Top Ten Young Pianists w Chinach. Jako założycielka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej CCOM, gdzie pełni funkcję Dyrektora Artystycznego od początku swojej działalności w 2008 roku.

 

  Ming Yang (Chiny)

MING YANG jest profesorem fortepianu w Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Chinach. Prof. Yang jest obecnie Dziekanem Centralnego Konserwatorium na Akademii Fortepianowej w Gulangyu, Dziekanem Centralnego Ośrodka Szkolnictwa Ustawicznego, Wiceprzewodniczącym Federacji, Przewodniczącym Stowarzyszenia Muzyków w Xiamen oraz członkiem rady redakcyjnej czasopisma "PIANO ARTS" , najbardziej znanego i autorytatywnego czasopisma muzycznego w Chinach. Przed objęciem stanowiska w Xiamen prof. Yang był kierownikiem katedry fortepianu w Centralnym Konserwatorium. Opublikował "Kurs Konserwatorium Pianistyki na wysokim poziomie", który został przyjęty na wielu uczelniach muzycznych w Chinach. Wygłosił ponad sto wykładów fortepianowych w Centralnej Telewizji Chin.

Opracował i wdrożył oficjalny standardowy test egzaminacyjny na fortepian w Chinach w ramach Narodowego Ministerstwa Pracy i Ministerstwa Kultury. Był jurorem na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, takich jak: Konkurs Pianistyczny Gina Bachauer, Konkurs Pianistyczny Eastman, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Kolonii, itp. Jest dyrektorem artystycznym i przewodniczącym Jury Krajowego Konkursu Heizmanna, a także Prezydentem chińsko-francuskiego konkursu Multi Piano. Od czasu jego przybycia Akademia Pianistyczna Centralnego Konserwatorium w Gulangyu stała się jedną z najlepszych krajowych szkół muzycznych w Chinach i światowej sławy uczelnią.


  Sławomir Zubrzycki (Polska)

SŁAWOMIR ZUBRZYCKI – pianista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów urodzony w Krakowie i przez większość swojego życia związany z tym miastem. W 2009 Zubrzycki natrafił na ślad osobliwego instrumentu klawiszowo-smyczkowego, prawie zupełnie nieznanego i zapomnianego, który zaprojektował Leonardo da Vinci. Zaintrygowany faktami z przeszłości stworzył w latach 2009-2012 własną wersję konstrukcji Leonarda da Vinci, nawiązując również do innych instrumentów z lat 1575-1625. W ten sposób powstał instrument o niepowtarzalnym brzmieniu i walorach koncertowych. Premierowe recitale violi organista (w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Królewskiego Miasta Krakowa – 18. października 2013 i Festiwalu Conrada – 21. października 2013) były ogromnym sukcesem artystycznym i medialnym. Informacje o powstaniu instrumentu pojawiły się w najpoczytniejszych mediach światowych, m.in. BBC, CNN, The Telegraph, France 24, Deutche Radio Kultur, Corierre della Sera, MSN, Oman Daily Observer, Hindustan Times, Taipei Times.

W latach 2014-17 Zubrzycki odbył tournée z recitalami na violi organista (ponad 50 recitali w 17 krajach), goszcząc m.in. na Stockholm Early Music Festival, Mänttä Music Festival, Wratislavia Cantans, Ghent Festival of Flanders, Kotor Art Festival, Polish Music Days w Turcji, Ohrid Summer Festival, Milano Classica, Gaudete! Festival Internazionale di Musica Antica we Włoszech, Buccharest Early Music Festival, Summer Festival of Early Music w Pradze, Kristupo Festivaliai w Wilnie, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, European Renaissance Music Festival w zamku Clos Luce w Amboise,  Les Nuits de Septembre w Liege. W 2015 ukazał się solowy album „Viola organista – The da Vinci sound”, nagranie wyjątkowe pod wieloma względami: to nie tylko pierwsze na świecie nagranie recitalu „instrumentu Leonarda da Vinci”, ale również pierwszy polski projekt muzyczny sfinansowany przez melomanów z całego świata dzięki globalnemu portalowi crowdfundingowemu Kickstarter. Na płycie znalazło się osiem utworów epoki baroku (w tym jedyny w historii utwór skomponowany z myślą o instrumencie klawiszowo-smyczkowym, Sonata na Bogenklavier C. Ph. E. Bacha) oraz, jako bonus, muzyka skomponowana przez samego Leonarda da Vinci – której zapis wielki mistrz namalował na obrazie „Portret muzyka”. Płyta uzyskała nominację do Nagrody Fryderyk 2016, oraz nominację International Classical Music Awards – ICMA 2017 – w kategorii Baroque Instrumental. 

Sławomir Zubrzycki ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie (1988) – gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie muzyki współczesnej prof. Adama Kaczyńskiego. Jako stypendysta Fundacji Fulbrighta swój warsztat pianistyczny doskonalił w The Boston Conservatory of Music (1990-91) w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Janice Weber, a także u Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza, Michaela Lewina i Jerome Lowenthala oraz u klawesynisty, Johanna Sonnleitnera. W 1987 został laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Koncertował jako solista (m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Capellą Cracoviensis, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Imperial College London Sinfonietta) oraz jako kameralista (z Kwartetem Olgi Szwajgier, którego jest członkiem, a także z Gwendolin Bradley, Jadwigą Gadulanką, Andrzejem Hiolskim) w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Nagrywał dla Polskich Nagrań, TVP, Polskiego Radia. Współpracował z Telewizją Polską jako prezenter, kompozytor i reżyser muzyczny przy programach edukacyjnych, takich jak: „Wszystko gra” (cykl wykładów o instrumentach muzycznych dla TVP1 i TVPolonia) i „Ulica sezamkowa” (wersja polska TVP2). Brał udział w wielu festiwalach w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, oraz na Ukrainie. Był wykładowcą Letniej Akademii Muzyki Współczesnej – Avantgarde Tirol w Austrii (2005, 2007). Prowadzi klasę fortepianu i kieruje sekcją instrumentów klawiszowych w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie.Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" © 2017

logotypy